Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fretka v domácnosti

18. 10. 2008

Fretku by si neměli pořizovat lidé, kteří nejsou ochotni podřídit vybavení bytu všudypřítomné fretce. Fretka je velmi zvědavé zvíře. Fretka vleze všude kam se vejde, aby mohla všechno řádně prozkoumat. Často i do míst, ze kterých se již nedokáže stejnou cestou dostat zpět. Samozřejmostí je tedy úprava místností do kterých má fretka přístup. Prostory, které běžně člověka ani nenapadnou jako nebezpečné, jsou pro fretku největší zábavou a zároveň nebezpečím. Například: prostory okolo kuchyňské linky je nutné řádně utěsnit. Je známo mnoho případů, kdy lidé rozebírali kvůli fretce kuchyňskou linku, třeba o půlnoci.

Pokud fretka vleze například do prostoru motoru chladničky, který je zezadu volně přístupný, může to pro ní znamenat smrt (jsou zde volně přístupné elektrické součástky a fretka může vlivem husté srsti vyvolat elektrostatický výboj). Pokud máte doma fretku vždy se před zapnutím pračky i myčky ujistěte, že je Vaše fretka v bezpečí. Případy, kdy fretka vlezla do následovně puštěné pračky či myčky jsou bohužel možné a velmi smutné.

Počítejte s tím, že samičky obecně vylezou a vyskočí mnohem výše než samečci. Rovněž také vlezou do mnohem menších "škvír". Mějte toto na vědomí při uvažování o pohlaví pořizovaného zvířete.

Pokud budete chtít fretku oddělit od určitých prostor v bytě používejte vždy materiály celistvé, plné, nikoli materiály síťových či jinak perforovaných typů. Pokud se fretka zachytí o jakoukoli škvírku v materiálu, překážku ihned překoná. Fretka se rovněž lehce dostane speciálním mechanismem (lehne si na záda a drápem otevře dvířka a protáhne se dovnitř) do spodních šuplíků a skříní. Počítejte proto s nutností "bezpečnostního" systému (háček, suchý zip..) pokud si nepřejete mít fretku v čistém prádle. Rovněž veškeré květiny budete muset umístit do prostorů kam se fretka nedostane. Není možné fretku odnaučit od hrabání v květináčích, zvláště pokud květiny zalijete (pak jim půda velmi "voní") je to pro ně nepřekonatelný zážitek ji "přesadit". Fretka nepřekusuje kabely jako hlodavci. Většinou ani jinak významně nedemoluje vybavení bytu, pokud má dostatek hraček a zábavy. Pokud máte v bytě koberce budete muset dbát velkou pozornost fretce k naučení čistotnosti. Drobné "nehody" jsou na koberci mnohem méně "žádané" než třeba na linoleu.