Jdi na obsah Jdi na menu
 


Strava Fretky

18. 10. 2008

Fretka je šelma, proto její hlavní součástí stravy je maso a živočišné produkty (kromě masa vepřového a vnitřností). Nejvhodnější pro fretku je pořídit jí velmi kvalitní granule určené speciálně pro fretky. Ostatní jídlo je potom pro fretku už jen "doplněk stravy". Granule určené kočkám nejsou nejlepší variantou pro krmení fretek, a granule určené psům už vůbec nejsou vhodné pro fretky!, neboť mají jiný poměr bílkovin a tuků než vyžaduje fretčí organismus. Správná a kvalitní fretčí výživa je pro fretku velmi důležitá. Obsah bílkovin (N-látky) ve stravě pro fretku by měl být okolo 35%, obsah tuku okolo 22%, obsah popelovin okolo 6% a vlákniny okolo 2%.

Fretka si rovněž velmi pochutná na ovoci a zelenině. Milují meloun, banán, někdy jablko a mandarinky, dále papriku, rajče i okurku. Ovoce a zeleninu je však nutné fretce dávat jen v malém množství, v podstatě jako pamlsek či za odměnu. Dále taky můžete přidat fretce sýr či vajíčko apod.

Nikdy však fretce nedávejte sladké jídlo. Ani za odměnu. Piškoty a další potraviny obsahující rafinované škroby fretce velmi škodí. Fretky mají velmi omezenou funkci slinivky břišní co se vnitřní sekrece (inzulin) týká. Inzulin je hormon důležitý v metabolismu glukosy. Pokud fretky často konzumují cukry mají větší pravděpodobnost pro vývoj inzulinomu (nádor slinivky břišní, konkrétně jde o zbujení buněk zodpovědných za vnitřní sekreci). Fretky mají odlišný typ zažívacího traktu než kočka a pes.

Specifikem fretky je, že co fretka sní, obvykle do šesti hodin vyloučí. Ve stolici proto můžete často najít nestrávené rajče či jinou zeleninu či ovoce. Fretka má tedy velmi rychlou střevní pasáž. Z tohoto důvodu je nutné zajistit fretce neustálý přístup ke granulím a vodě. Pokud fretka déle nejí, tvoří se jí vředy ve střevním traktu. Rovněž nemožnost fretky pít způsobuje velmi rychlou dehydrataci. Stav hydratace můžeme pozorovat pokud stiskneme fretce kožní řasu mezi lopatkami. Pokud se fretce kožní řasa jen pomalu vrací do původního stavu, fretka je dehydratovaná. Více dehydratovaná fretka je rovněž malátná až apatická. Dehydratace u fretky je velmi nebezpečná a vyžaduje nitrožilní aplikaci zavodňujících roztoků u veterináře. Fretky mají rovněž některé velmi specifické onemocnění. Mezi nejčastější patří ECE (epizootická katarální enteritida), onemocnění nadledvin, onemocnění slinivky břišní, lymfosarkomy, atd.. některé z těchto nemocí mohou skončit fatálně